Wimbledon 2021: Order of play for day one with Andy Murray and Novak Djokovic in action

Wimbledon finally gets underway on Monday after an extended hiatus with Novak Djokovic and Andy Murray both returning to Centre Court.

The defending champion, who can equal Roger Federer and Rafael Nadal’s grand slam record, will face Jack Draper in his opening match, with the 19-year-old Briton hoping to force a famous upset. “What an opportunity for me to play against the best player in the world,” he said. “I’m definitely going to relish the opportunity and I’m really looking forward to it. To be on Wimbledon Centre Court opening the Championships with him is something that’s amazing.”

After defending champion Simona Halep pulled out due to a calf injury, the women’s draw has been left wide open, with several key contenders also beginning their campaigns on day one. Petra Kvitova, who won her first Wimbledon a decade ago, faces Sloane Stephens on Centre Court, while Aryna Sabalenka and Iga Swiatek are both in action on Court One.

There is plenty more British interest, too, with men’s No 1 Dan Evans facing Feliciano Lopez on Court Two, while Heather Watson, Katie Swan, Liam Broady, Katie Boulter, Harriet Dart, Jay Clarke and Jodie Burrage all in action.

Here is everything you need to know:

Recommended



When is it?

Wimbledon gets underway on Monday 28 June and will conclude with the men’s final on Sunday 11 June.

How can I watch it online and on TV?

The Championships will be broadcast live on BBC One and BBC Two with access to all 18 courts available via the red button. Online viewers can watch the action on the BBC iPlayer.

BBC Two will also broadcast Today at Wimbledon at 8pm every evening to recap the day’s play.

Order of play for day one

Centre Court

13:30: (1) Novak Djokovic (Ser) v Jack Draper (Gbr), Sloane Stephens (USA) v (10) Petra Kvitova (Cze), Andy Murray (Gbr) v (24) Nikoloz Basilashvili (Geo)

Court 1

13:00: Monica Niculescu (Rom) v (2) Aryna Sabalenka (Blr), (3) Stefanos Tsitsipas (Gre) v Frances Tiafoe (USA), (7) Iga Swiatek (Pol) v Su-Wei Hsieh (Tpe)

Court 2

11:00: Fiona Ferro (Fra) v (11) Garbine Muguruza (Spa), Federico Delbonis (Arg) v (5) Andrey Rublev (Rus), (22) Daniel Evans (Gbr) v Feliciano Lopez (Spa), Mihaela Buzarnescu (Rom) v Venus Williams (USA)

Court 3

11:00: Katie Swan (Gbr) v (23) Madison Keys (USA), Xin Yu Wang (Chn) v (4) Sofia Kenin (USA), Marco Cecchinato (Ita) v Liam Broady (Gbr), (10) Denis Shapovalov (Can) v Philipp Kohlschreiber (Ger)

Court 4

11:00: Marcelo Tomas Barrios Vera (Chi) v Kevin Anderson (Rsa), Varvara Gracheva (Rus) v (26) Petra Martic (Cro), (22) Jessica Pegula (USA) v Caroline Garcia (Fra), Pierre-Hugues Herbert (Fra) v Pablo Andujar (Spa)

Court 5

11:00: Jodie Anna Burrage (Gbr) v Lauren Davis (USA), MacKenzie McDonald (USA) v (25) Karen Khachanov (Rus), Dusan Lajovic (Ser) v Gilles Simon (Fra)

Court 6

11:00: Polona Hercog (Slo) v Danielle Collins (USA), Roberto Carballes Baena (Spa) v Vasek Pospisil (Can), Soon Woo Kwon (Kor) v Daniel Masur (Ger)

Court 7

11:00: Denis Kudla (USA) v (30) Alejandro Davidovich Fokina (Spa), Marie Bouzkova (Cze) v Vera Zvonareva (Rus), Ann Li (USA) v Nadia Podoroska (Arg), (21) Ons Jabeur (Tun) v Rebecca Peterson (Swe)

Court 8

11:00: (32) Ekaterina Alexandrova (Rus) v Laura Siegemund (Ger), Oscar Otte (Ger) v Arthur Rinderknech (Fra), Pablo Cuevas (Uru) v Laslo Djere (Ser)

Court 9

11:00: Maria Camila Osorio Serrano (Col) v Anna Kalinskaya (Rus), Pedro Martinez Portero (Spa) v Stefano Travaglia (Ita), Donna Vekic (Cro) v Anastasia Potapova (Rus)

Court 10

11:00: Andreas Seppi (Ita) v Joao Sousa (Por), Lloyd George Harris (Rsa) v Ricardas Berankis (Lit), Ludmilla Samsonova (Rus) v Kaia Kanepi (Est)

Court 11

11:00: Facundo Bagnis (Arg) v Miomir Kecmanovic (Ser), Irina-Camelia Begu (Rom) v Katie Volynets (USA), Tereza Martincova (Cze) v (28) Alison Riske (USA), Zhizhen Zhang (Chn) v Antoine Hoang (Fra)

Court 12

11:00: John Millman (Aus) v (8) Roberto Bautista Agut (Spa), Christopher O’Connell (Aus) v (13) Gael Monfils (Fra), (8) Karolina Pliskova (Cze) v Tamara Zidansek (Slo), (15) Maria Sakkari (Gre) v Arantxa Rus (Ned)

Court 14

11:00: Svetlana Kuznetsova (Rus) v Lesley Kerkhove (Ned), (27) Reilly Opelka (USA) v Dominik Koepfer (Ger), Kristina Mladenovic (Fra) v (18) Elena Rybakina (Kaz), Sebastian Korda (USA) v (15) Alex De Minaur (Aus)

Court 15

11:00: (29) Veronika Kudermetova (Rus) v Viktorija Golubic (Swi), Misaki Doi (Jpn) v Claire Liu (USA), Marc Polmans (Aus) v Yen-Hsun Lu (Tpe), Shelby Rogers (USA) v Samantha Stosur (Aus)

Court 16

11:00: Jiri Vesely (Cze) v Yannick Hanfmann (Ger), Madison Brengle (USA) v Christina McHale (USA), (17) Christian Garin (Chi) v Bernabe Zapata Miralles (Spa)

Court 17

11:00: Danielle Lao (USA) v Katie Boulter (Gbr), Egor Gerasimov (Blr) v Jay Clarke (Gbr), (9) Diego Sebastian Schwartzman (Arg) v Benoit Paire (Fra), Lin Zhu (Chn) v Mona Barthel (Ger)

Court 18

11:00: Marton Fucsovics (Hun) v (19) Jannik Sinner (Ita), Kristie Ahn (USA) v Heather Watson (Gbr), (26) Fabio Fognini (Ita) v Albert Ramos-Vinolas (Spa), (13) Elise Mertens (Bel) v Harriet Dart (Gbr)

Source: Read Full Article